Novo leto, nove zaobljube. Se jih bomo letos uspeli držati malo dlje? Pogosto opažam, da si ljudje postavijo prezahtevne in premalo specifične cilje. Po nekaj tednih ne vidijo sprememb, motivacija pade in zaobljuba se prestavi na naslednje leto. Naj vam predstavim nekaj izsledkov raziskav, kako si postaviti cilje in jih dejansko uresničiti.
Ugotovljeno je bilo, da so bili manj uspešni tisti, ki so si cilje postavili na način izogibanja, torej »ne bom…«, npr. »ne bom več jedel sladkorja in čez dan ne bom več gledal televizije«. Uspešnejši so bili tisti, ki so si cilje postavili na način »bom«, npr. »za sladico bom jedel sadje in čez dan šel na sprehod ali naredil trening«. Takoj, ko si rečemo »ne bom jedla piškotov«, si v glavi predstavljamo najljubše piškote, po možnosti zraven še vročo čokolado. Naši možgani slišijo samo piškoti, besedo »ne bom« kar spustijo. Tudi, če vam rečem »ne pomislite na roza pingvina«, koliko od vas ima v glavi smešnega roza pingvina? Svetujem vam, da si namesto česa ne boste jedli, napišete kaj boste. In tako boste imeli v mislih hrano, ki je zdrava in jo lahko jeste.
Poleg tega so bili tisti, ki so imeli podporo in spodbudo družine, prijateljev, bolj motivirani in so lažje in v večjem številu dosegli cilje kot tisti, ki so jih želeli doseči sami. Če je možnost, si s prijateljem ali družinskim članom postavita skupni cilj in ko drugemu pade motivacija, naj ga drugi »brcne v rit« in tako bosta prišla dlje.
Za večjo uspešnost se je izkazala tudi postavitev malih ciljev in nagrad na poti do velikega cilja. Naj vam podam primer: moj glavni cilj je da avgusta 2021 čim bolje odtečem 30 km trail tek, do takrat si bom postavila manjše cilje, v smislu: 3 x tedensko aktivna na turnih ali tekaških smučeh in 2 x tedensko delala vaje za moč. Ko se sneg stopi, bom pričela z daljšim trail teki in hojo v hribe. In po vsakem vzponu se bom nagradila z obiskom masaže ali nečim, kar me osrečuje.
Ker je še vedno najbolj aktualna zaobljuba izguba telesne mase, vam svetujem, da se jo tokrat lotite s pomočjo strokovnjaka. Trenutno so socialna omrežja poplavljena z raznoraznimi online izzivi, nekateri so kvalitetni, strokovno podkovani, spet drugi nepremišljeni in za mnoge tudi škodljivi. Sama sem zagovornica individualnega pristopa, saj je vsako telo drugačno. Nekateri imajo teževe s sklepi in določenih vaj ne smejo izvajati, spet drugi imajo prekomerno telesno težo in bi z določenimi vajami na dolgi rok poškodovali sklepe. Večina, predvsem začetnikov, se svojega telesa ne zaveda in kljub vsem odličnim napotkom trenerja, bojo vajo izvajali nepravilno. S tem si prinesejo več škode kot koristi. Verjamem, da je lažje dati 20 € za 4-tedenski izziv poln treningov, kot 20 € za 1 h treninga s kineziologom, vendar vam polagam na srce, da boste od te 1 ure odnesli veliko znanja, kar se vam bo obrestovalo na dolgi rok. Naš cilj je dolgoročno spremeniti navade in vzljubiti gibanje. Da boste lahko samostojno telovadili celo življenje in ne le nekaj tednov, kot vam to zagotavlja izziv.
Poleg tega je pomembno, katero hrano vnašate vase in predvsem v kakšnih količinah. Mnogi trdijo, da jedo samo solatko za kosilo in vseeno ne shujšajo, pri tem pa ugotoviš, da je njihova »samo solatka« sestavljena iz sira, mesa, raznoraznih polivk, kečapa in kruha. In je vse skupaj bolj kalorično kot običajno kosilo. Tudi pri tem svetujem pogovor z dietetikom, saj kot sem že omenila, vsak je drugačen in za vsakega je »normalno« drugačno 🙃 .
Naj vam bodo ti napotki v spodbudo, če ste slučajno že obupali nad svojimi zaobljubami in tokrat napišite nove, bolj realne. V kolikor se odločite za postopno, zdravo in kontrolirano izgubo telesne teže, pa rezervirajte svoj terminček in z veseljem se vam posvetiva.
VIRI:
Oscarsson, M., Carlbring, P., Andersson, G., & Rozental, A. (2020). A large-scale experiment on New Year’s resolutions: Approach-oriented goals are more successful than avoidance-oriented goals. PloS one, 15(12), e0234097. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0234097
Höchli, B., Brügger, A., & Messner, C. (2020). Making New Year’s Resolutions that Stick: Exploring how Superordinate and Subordinate Goals Motivate Goal Pursuit. Applied psychology. Health and well-being, 12(1), 30–52. https://doi.org/10.1111/aphw.12172