Splošno znano je, da ima redna gibalna aktivnost številne pozitivne učinke na zdravje in počutje. Pa vendar v času nosečnosti in po porodu pogosto pride do dileme, kdaj in kako trenirati, ko se naše telo popolnoma spremeni. Sama sem pred nosečnostjo redno obiskovala fitnes in vseeno nisem bila sigurna, ali je varno nadaljevati. Na enem od začetnih pregledov sem dr. Pušenjaka vprašala, kako je z vadbo in fitnesom in njegov odgovor je bil: »Normalno izvajajte vse kot do sedaj, le poslušajte svoje telo. Nosečnost ni bolezen, da bi se morali vsem odpovedati in stalno komplicirati«. A več o vadbi med nosečnostjo v drugem članku.
Eden od glavnih in hkrati ženskam najljubši pozitiven učinek poporodne vadbe je izguba pridobljenih kilogramov. Dokazano je, da kombinacija urejene prehrane in vadbe prispeva k izgubi maščobe in kilogramov. K tem veliko doprinese tudi dojenje, ki skupaj z vadbo pospeši metabolizem. Ena od raziskav, izvedena v Teksasu, je primerjala izgubo kilogramov v povezavi z aerobno vadbo pri doječih in nedoječih materah in prišla do ugotovitve, da so doječe matere izgubile več kilogramov.
Drugi pozitivni učinek je izboljšanje fizične kondicije in moči, ki je po porodu pri večini šibka. Ker običajno dopust za varstvo in nego otroka vključuje tudi skrb za gospodinjstvo, nego otroka ter še tisoč stvari, ki si jih mamice naložimo, je zelo pomembno, da smo v dobri fizični pripravljenosti. Sama sem komaj čakala, da se izteče tistih 6 tednov, ko naj bi telesu pustili, da okreva, da se lahko aktivno lotim pridobivanja kondicije. Kljub temu, da sem bila celo nosečnost aktivna, mi je bilo sprva težko. Vendar občutek, da sem lahko brez problema trenirala v fitnesu, hodila v hribe in imela po tem še dovolj moči za otroka, partnerja in vsakodnevna opravila je bil nepopisen.
Tretji pozitivni učinek je zmanjšanje simptomov depresije in povečanje splošnega dobrega počutja. Dokazano je celo, da ima vadba pri ženskah večji vpliv na mentalno zdravje kot pri moških. Za nekatere je to tudi edini čas, ki si ga vzamejo zase, morda ima ravno zato toliko večji učinek. Sama sem komaj čakala tisto eno uro, ko sem bila sama zase, trenirala in poslušala, kar sem želela. Občutek po vadbi, ko narediš nekaj dobrega za svoje telo, pa te napolni s pozitivnostjo in energijo.
Veliko vprašanj se pojavi glede laktacije in vadbe, v smislu, ali se kvaliteta mleka res zmanjša, če redno treniramo? V dlje časa trajajoči študiji so ugotovili, da se doječim materam, ki so bile naključno dodeljene v vadbeno ali kontrolno skupino kvaliteta materinega mleka ni spremenila. Preverjali so količino, energijsko gostoto oz. energijsko sestavo mleka ter prišli do zaključka, da ni opaziti sprememb. Poleg tega ni bilo odkritih razlik v telesni teži ali rasti med dojenčki, katerih matere so bile v vadbeni ali kontrolni skupini.
Še peti (definitivno ne zadnji) pozitivni učinek poporodne vadbe. Starši, ki pridno trenirajo, te navade prenesejo na svoje otroke. V mnogih študijah so potrdili, da ima redno gibanje staršev velik vpliv na otrokovo telesno pripravljenost. Spodbujanje otrok v kakršnokoli gibanje lahko na dolgi rok zmanjša tveganje za kronične bolezni otrok, kot so povišan krvni tlak, sladkorna bolezen tipa 2, osteoporoza in še druge. Meni najpomembnejše je, da otroku gibanje približamo skozi igro ter s tem povečamo možnost, da bi te navade prenesel v odraslo dobo. Opisala sem nekaj najpomembnejših učinkov poporodne vadbe. Upam, da sem katero izmed vas motivirala in bo pričela s treniranjem. Seveda je pomembno, da nam po porodu zdravnik da zeleno luč za začetek treniranja, po tem pa je zaželjeno nekaj ur vaditi skupaj s strokovnjakom s tega področja. Dovolj sedenja in branja, gremo migat! 🙂